Atatürk Milli ekonominin temeli ziraattir.

Hindi Çiftlikleri Bir Bir Kapandı

İlk kez Kandıra'da üretilmeye başlanan Kandıra Hindisi yetiştiriciliği yok denecek kadar azaldı.

Türk Sanayiinin başkenti olarak adlandırılan Kocaeli'de sanayiden nasibini almayan tek İlçe olan ve halkın büyük bir bölümünün geçimini tarım ve hayvancılıkla sağladığı Kandıra'da, ilk kez burada yetiştirildiği için Kandıra Hindisi olarak da adlandırılan siyah hindi yetiştiriciliği yok denecek kadar azaldı.

Yurdun değişik bölgelerinde yetiştirilmeye başlanması ve ilginin de gittikçe azalması nedeniyle çiftlikler bir bir kapanan Kandıra'da birçaç tesis kaldı.

Yılbaşı sofralarının vazgeçilmezleri arasında bulunan ve İlçe'nin adıyla anılan Kandıra hindisi yaklaşık 15 yıl önce sadece Kandıra İlçesi'nde üretiliyordu. 2002 yılında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından hindi üretim istasyonunun kapatılması sonucu hindi üreticileri İlçenin en önemli gelir kaynağından yoksun oldu.

Bölgede üretim çiftliklerinin azalması nedeniyle orjinal adı Amerikan bronzu olan ve adı Kandıra ile bütünleşen bu hindilerin üretildiği çiftlikler her yıl giderek azaldı.

Hindi yetiştiriciliği yapan birkaç çiftlik sahibinden biri olan Tuncay Türk, Biz çiftliğimizde yerli kuluçka olan orjinal Kandıra hindisini yetiştiriyoruz. Eti çok lezzetli. Kandıra'da kuluçka çiftliği kapatılınca üretim yok denecek kadar azaldı. Çiftlikte yetişen ve 'beyaz hindi Eti daha ucuz olduğu için alıcısı falza. Fakat lezzet açısından Kandıra hindisi çok daha kaliteli ete sahip. Bu sene 350 hindim yetiştirdim. Yılbaşı öncesinde aldığım siparişler nedeniyle hindilerin hemen hemen hepsini sattım.dedi.

Vatandaşların beyaz hindi ile Kandıra hindisini ayırt edemediğini, de söyleyen Tuncay Türk, bu yıl hindinin kilosunu 20 liradan sattıklarını, bir hindinin de ortalama 6 kilo olduğunu söyledi. Bazı hindilerin 12 kiloya kadar ulaştığını da söyleyen Tuncay, fazla gelir getirmediğinden artık hindi yetiştiriciliğine ilgi kalmadığını belirtti.

Doğan Haber Ajansı